EXPOZICE

3 hlavní expozice a více než 25000 exponátů

RETRO A VETERÁNI

SKANZEN A

DOBOVÁ SVĚTNICE

KOČÁRKY A HRAČKY

  • RETRO A VETERÁNI

Samotné retro muzeum se nachází v prvním patře hospodářské budovy. Zde je výstava rozdělena do mnoha tematických sekcí. Můžete zde vidět kompletní hospodu, řezníka, kadeřníka, koloniál včetně autentických potravin, drogerii, obchod Baťa s exponáty od střevíčku až po nesmrtelné cvičky, plně vybavenou školní třídu, dobovou kuchyni nebo třeba obývací pokoj a mnoho dalších. Nechybí ani běžné domácí spotřebiče, kterých máme ve sbírce již více než 600 rádií, 100 TV, 100 vysavačů, praček, ale i sporáků.

V muzeu veteránů zavzpomínáte na vůni Trabanta a kouzlo starých aut, které jsou dnes vzácnou vzpomínkou nejen pro vášnivé motoristy, ale pro nás všechny. Auta, která byla vyráběna v minulých letech 20. století jsou nezapomenutelná, spolehlivá a nenahraditelná. Celkem jde zde vystaveno více než 50 vozů v původním stavu nebo po kompletní renovaci. Osobní i nákladní vozy, traktory nebo další techniku z produkce bývalých socialistických států, které jsou vystaveny v kryté expozici i na venkovních plochách. Výrobu z NDR zastupují značky Trabant (od P70 až po 600, 601, 1,1 kombi nebo limuzínka), přívěs Camptourist, Wartburg (311, 353), Barkas V 901/2 „Framo“ (valník, kombi i bus), Barkas (1000), IFA (9, W50), Garant (K30, 32), Robur, Multicar (M21, 22, 24, 25 v různých variantách), traktor RS 9 neboli „splašená traverza“, produkci ČSSR zastupují značky Škoda (MB 100), Tatra (603, 613), Avia (A30L), Praga S5T, Zetor (Z25, 50 Super, 3011), z bývalého SSSR zde můžete vidět vozy značek Gaz (2101), Volha (21,24). Dále jsou zde prezentovány motocykly značek Jawa, ČZ, Simson, kola, koloběžky a mnoho další techniky.


  • SKANZEN A DOBOVÁ SVĚTNICE

Zemědělský skanzen, kde jsou k vidění stroje od zasetí až po sklizeň. Takže nechybí secí stroj, brány, válec, žací stroj, mlátička, lis na na slámu, fukary na čištění obilí, šrotovník na mletí obilí a mnoho dalšího. Samozřejmostí jsou i různé druhy pluhů a pleček, které byly dříve hojně využívány. Dále jsou zde vystaveny povozy například pivovarnický na sudy, řeznická bryčka, ale i kočár pro koňské spřežení, žebřiňáky, hnojňáky a další. Na zimu si vzpomenete při pohledu na vystavené sáně a to od dětských, včetně těch co znáte z Mrazíka až po sáně nákladní. Součástí zemědělské expozice je více než 25 kamen, ke kterým se v dnešní době s oblibou opět vracíme, a tak můžete načerpat inspiraci a nebo jen porovnat, jak moc se za tu dobu změnil zdroj tepla našich domovů.Z těch nejběžnějších pracovních nástrojů máme vystaveno několik druhů hrábí, vidlí a dalších nástrojů, které do dnes využívá každý kdo zahradničí. Ozdobou muzea je plně vybavená kovářská dílna po našem dědečkovi a krásná dobová světnice, která mnohým připomene léta trávená u babiček na venkově. Světnice je plně vybavena a ukazuje jak skromně a zároveň spokojeně uměly žít generace před námi.


  • HRAČKY A KOČÁRKY

Muzeum hraček a kočárků patří k naší nejnovější expozici.

Ačkoliv hračky ve vás mohou vyvolat myšlenku, že je expozice vhodná jen pro děti, tak vás určitě mile překvapíme a vrátíme vás zpět do dětských let. K vidění jsou hračky pro holky i kluky. Panenky značky Gumotex ale i třeba i Hamiro.

Pestrobarevná výstava kočárků v barvách, ze kterých přechází zrak a dnes bychom v takových barvách kočárek jen těžko našli. Vzácností jsou kočárky pro dvojčátka a trojčátka značky Liberta. Nechybí nám ani modely kočárků značek Zekiva, Stegner a další. V muzeu nechybí ani několik modelů dětských postýlek, ve kterých jsme snili o tom čím jednou budeme.  • Délka celkové prohlídky je cca 90 minut

  • Poslední prohlídka začíná v 17:00 hodin

  • V prostorách muzea je zakázáno kouření a vodění psů

  • Část muzea se nachází v 1. patře bez výtahu.